Сайт працює у тестовому режимі. Попередня версія - http://bahadm.cg.gov.ua/old
back

2019 рік знаменний для Батурина

13 березня 2019

13 березня країна відзначала на державному рівні 350-річчя з дня започаткування гетьманської резиденції у місті Батурині.

Розпочалися заходи на території архітектурно-меморіального  комплексу «Цитадель Батуринської фортеці».

У вшануванні пам’яті загиблих взяли участь заступник голови облдержадміністрації Наталія Романова, голова райдержадміністрації Тетяна Неділько, директор Департаменту культури і туризму, національностей та релігій обласної державної адміністрації Олександр Левочко, Батуринський міський голова (об’єднаної територіальної громади) Леонід Душа, генеральний директор НІКЗ «Гетьманська столиця» Наталія Реброва, небайдужа громадськість та учнівська молодь.

Вклоняючись подвигу і жертовності батуринців, присутні поклали живі квіти до підніжжя Пам’ятника жертвам Батуринської трагедії 1708 року.

Після урочистого звучання Державного гімну України настоятель Свято-Покровської церкви  м. Батурин о. Роман (Кривко) й настоятель Свято-Успенської парафії Чернігівської єпархії УПЦ КП ієрей Володимир Павлина провели літію за загиблими захисниками української державності.

Святкова концертна програма відбулася на Майдані Гетьманської Слави за участю колективів м. Ніжин та Чернігів.

З вітальним словом до присутніх звернулася заступник голови облдержадміністрації Наталія Романова.

Довідково за матеріалами НІКЗ «Гетьманська столиця»:

Особливий статус Батурина було визначено Глухівськими статтями 6 (16) березня 1669 р., а вже від квітня того року у місті постійно проживає гетьман Дем’ян Ігнатович, якого за три роки змінив Іван Самойлович, а ще через 15 років – Іван Мазепа. Саме Мазепа підніс на найвищий щабель політичну роль Батурина. Тому Батурин першим потрапив на жертовний вівтар виступу Мазепи проти Москви восени 1708 р. Місто було знищене. Ця акція окрім військово-стратегічної мала, в першу чергу, політичну мету: ліквідацію ядра суверенної влади, чим в очах кожного народу і міжнародної спільноти є столиця.

Хоча резиденція призначеного Петром І гетьмана Івана Скоропадського постала у Глухові, вже гетьман Данило Апостол, пам’ятаючи про те, яке значення мав Батурин для українського народу, неодноразово клопотав про повернення до нього гетьманського осідку, але щоразу отримував від царів категоричну відмову.

У 1750 р. гетьман України Кирило Розумовський зміг повернути резиденцію до Батурина. Він мав грандіозні плани щодо відродження міста і повернення йому столичних функцій та втілював ці плани упродовж 14 років свого гетьманування. Скасування інституту гетьманства (1764) й полково-сотенного устрою (1782) de jure поклали край «столичному» статусу Батурина.

Проте упродовж останніх 350 років вітчизняної історії саме Батурин є символом нашої сили, боротьби, прагнення до волі української нації.

В 2019 році Україна відзначає на державному рівні 350 років з дня започаткування гетьманської резиденції у місті Батурині (16.03.1669) відповідно до Постанови Верховної Ради України від 18 грудня 2018 року № 2654-VIII. Щиро дякуємо кожному, хто допоміг нам втілити це рішення – В’ячеславу Кириленку, Миколі Княжицькому, Валерію Давиденку, Ростиславу Мартинюку. Ціла низка заходів, про як і ми вас будемо інформувати, впродовж року буде реалізована заповідником спільно з Батуринською міською радою та друзями Батурина. Сьогодні ж горді представити лого цієї важливої події, яке розроблено науковцями Гетьманської столиці у співпраці з заслуженим художником України Володимиром Тараном (м. Київ) і в основу якого покладено символіку герба нашого міста.

Загальний відділ апарату райдержадміністрації