back

5 березня в Чернігівському історичному музеї імені В.В.Тарновського відбулася презентація путівника «Шляхами Тараса Шевченка. Чернігівщина»

17 квітня 2013

Видання підготовлене Чернігівським історичним музеєм і київським видавництвом “Богдана”. Воно вийшло у рамках підготовки до 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка.

Ідея музею Тарновського знайшла підтримку, і чернігівський путівник започаткував всеукраїнську серію “Шляхами Тараса Шевченка”. Наразі готується подібне видання по Київщині, у найближчій перспективі – по Черкащині. З огляду на величезний внесок в увічнення пам’яті українського генія, зроблений Василем Васильовичем Тарновським, книга також є даниною шани меценатові, 175-річчя від дня народження якого святкуватимемо 1 квітня 2013 року.

Путівник містить інформацію про міста і села Чернігівської області та населені пункти, що на момент відвідання їх Тарасом Шевченком, перебували у складі Чернігівської губернії, про чернігівців, які стали щирими друзями Кобзаря та прототипами його героїв.

Для написання нарисів використані щоденникові записи, нотатки, листи, твори Т. Шевченка, спогади його знайомих та очевидців подій, архівні джерела, наукові публікації. Подані відомості про пам’ятки історії та монументального мистецтва на Чернігівщині, пов’язані з життям та перебуванням Т. Шевченка; пр

о чернігівців – лауреатів Національної премії імені Тараса Шевченка. Видання проілюстроване понад 1000 світлин.

Як науково-популярне видання книжка має іменний покажчик, а як путівник – ще й поради для подорожуючих. На додаток – подані спогади про Тараса Шевченка, використані у тексті фрагментарно, або й не використані взагалі.

Путівник видано на замовлення Державного комітету телебачення і радіомовлення України за програмою “Українська книга 2012 року”. Наклад розповсюджений у державних і комунальних бібліотеках України.

У презентації книжки взяли участь музейні працівники, журналісти, науковці, представники громадськості.

У виступах директора музею С. Лаєвського, директора Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської облдержадміністрації. С. Мойсієнка, заступника директора музею з наукової роботи Л. Линюк, директора видавництва “Богдана” Б. Логінова та його заступника С. Хіхлушко йшлося про важливість популяризації спадщини Т.Г. Шевченка, про роботу над книгою, її структурою.

Поштовхом до створення путівника стали лекції завідуючої відділом науково-освітньої роботи музею Н. Самохіної, яка започаткувала лекторій “на колесах” “Дорогами рідного краю”, та досвід спільної роботи музею з видавництвом “Богдана” над путівником “Чернігівська область”. Про те, як змінюється ставлення пересічних українців до Тараса Шевченка після подорожей, про власне пізнання Кобзаря і розповіла Н. Самохіна.

Присутнім запам’ятався надзвичайно цікавий і змістовний виступ одного з провідних українських шевченкознавців заступника директора з наукової та видавничої діяльності Інституту літератури ім. Тараса Шевченка Національної академії наук України, кандидата філологічних наук С. Гальченка. А емоційне слово чернігівського поета лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка Д. Іванова завершилося врученням Почесних грамот Українського фонду культури С. Лаєвському та С. Гальченку.

За повідомленням Чернігівського історичного музею імені В.В.Тарновського