12 серпня 2016
У випадку незаконних вирубок лісів необхідно телефонувати на 102 або на гарячу лінію Держлісагенства України 0800604473.
Також є спеціальний мобільний додаток «Ліс у смартфоні». З мобільного можна перевірити легальність вирубки або перевезення вже зрубаної деревини за посиланням: https://lk.ukrforest.com
Що таке «Громадське місце»? Де необхідно носити маску?
МОЗ надав роз'яснення що таке “громадське місце”, де необхідно носити маски чи респіратори у зв'язку з поширенням корона вірусної інфекції відповідно до постанови №211.
Громадське місце - це частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під’їзди, а також підземні переходи, стадіони.
Також це:
- ліфти і таксофони;
- приміщення та території закладів охорони здоров’я;
- приміщення та території навчальних закладів;
- дитячі майданчики;
- приміщення та території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту;
- під’їзди житлових будинків;
- підземні переходи;
- транспорт загального користування, що використовується для перевезення пасажирів;
- приміщення закладів ресторанного господарства;
- приміщення об’єктів культурного призначення;
- приміщення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ;
- стаціонарно обладнані зупинки маршрутних транспортних засобів тощо.
Опосередковано громадські місця також визначаються у статті 178 КУпАП:
- вулиці,
- закриті спортивні споруди,
- сквери, парки,
- всі види громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення).
Перелік громадських місць може бути розширений органами місцевої влади, тому виходячи з будинку-одягайте маску/респіратор.
Нагадуємо, що на період карантину правова допомога надається виключно дистанційно.
Щоб отримати юридичну консультацію або роз’яснення з правових питань:
-зателефонуйте на безкоштовний номер системи БПД 0 800-213-103
-зателефонуйте на міський номер 04635 – 2-13-81
-поставте запитання у месенджер Фейсбук-сторінки:
https://www.facebook.com/Legal.Aid.Nizhyn/
- напишіть на електронну пошту
[email protected] або [email protected]
- прочитайте правову консультацію на телеграм-каналі «Безоплатна правова допомога» - https://t.me/ualegalaid
-обговоріть її у нашому чаті - https://t.me/ualegalaidchat
- поставте запитання на Інстаграм-сторінці системи БПД
https://www.instagram.com/ualegalaid/?hl=uk
- скористайтеся правничою вікіпедією WikiLegalAid
Необхідні документи можна залишити в скриньці для кореспонденції, що знаходиться за адресою : м. Бахмач, вул. Соборності, 42 (4-й поверх)
Пам’ятайте, що карантин — це не перешкода для отримання правової допомоги від держави.
Інформацію підготували юристи Бахмацького бюро правової допомоги.
Відповідно до Указу Президента України від 18.08.2006 р. № 685/2006, щороку 28 квітня в Україні відзначається День охорони праці, девіз якого у 2020 році, за рекомендацією Міжнародної асоціації праці, "Зупинимо пандемію: безпека і здоров’я на роботі можуть врятувати життя".
З огляду на це, Організаційним комітетом з підготовки та проведення у 2020 році Дня охорони праці в Україні напрацьовано Звернення до органів державної влади, місцевого самоврядування, роботодавців, профспілок, засобів масової інформації, керівників і працівників підприємств, установ та організацій з нагоди Дня охорони праці в Україні та Контрольний перелік заходів.
Питання реалізації фруктів та овочів закладами роздрібної торгівлі харчовими продуктами під час дії карантинних обмежень
Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України інформує щодо питань реалізації фруктів та овочів закладами роздрібної торгівлі харчовими продуктами під час дії карантинних обмежень.
За даними Всесвітньої організації з охорони здоров’я на сьогоднішній день у світі відсутні будь-які докази того, що хвороба COVID-19 може передаватися через харчові продукти або пакувальний матеріал. Крім того, немає жодних даних про передачу вірусу через фрукти та овочі.
Враховуючи міжнародні рекомендації та наявну інформацію про шляхи передачі COVID-19, реалізація фруктів та овочів у закладах роздрібної торгівлі харчовими продуктами має здійснюватися в спосіб, що гарантує дотримання протиепідемічних вимог. Таким способами можуть бути:
1) або реалізація фруктів та овочів в упаковці виробника;
2) або фасування фруктів та овочів продавцем у спеціально відведеному приміщенні, або їх відпуск безпосередньо в торговельній залі через продавця, за умови:
наявності у продавця особистої медичної книжки;
використання продавцем засобів індивідуального захисту (маска, рукавички);
пакування продавцем фруктів та овочів в індивідуальну упаковку (наприклад, одноразові поліетиленові пакети, паперові пакети, плівку, пластикові контейнери тощо);
дотримання продавцем рекомендованої дистанції із покупцем;
забезпечення наявності і доступності для продавців засобів дезінфекції у торговельній залі;
3) реалізація нефасованих фруктів та овочів шляхом самообслуговування покупцями в торговельній залі, за умови:
забезпечення доступу до місця (зони) торгівельного обслуговування лише тих покупців, які мають одягнені засоби індивідуального захисту (маски);
забезпечення покупців, за потреби, засобами індивідуального захисту (одноразовими рукавичками);
забезпечення пакування покупцями фруктів та овочів в індивідуальну упаковку (наприклад, одноразові поліетиленові пакети, паперові пакети, плівку, пластикові контейнери тощо);
забезпечення наявності і доступності для покупців засобів дезінфекції у торговельній залі.
Заклади роздрібної торгівлі харчовими продуктами мають забезпечити покупців інформацією щодо необхідності ретельного миття овочів та фруктів в домашніх умовах, а також, де це є доречним, здійснення їх термообробки перед вживанням.
Заклади роздрібної торгівлі харчовими продуктами мають забезпечити контроль за дотриманням цих рекомендацій.
Одночасно інформуємо, що листи Мінекономіки мають інформативний характер та не встановлюють правових норм.
На сайті Національної ради в розділі "Цифрове телерадіомовлення в Україні" розміщення інформацію щодо примову цифрового сигналу.
Запрошуємо на службу
УВАГА! НЕРЕСТ 2020!
З метою забезпечення охорони та сприятливих умов для нересту і збереження місць природного відтворення (нерестовищ) водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах, відповідно до рекомендацій Інституту рибного господарства Національної академії аграрних наук України, наказом Чернігівського рибоохоронного патруля від 10.03.2020 № 38 - од:
ЗАБОРОНЕНО:
з 25 березня до 31 травня (включно) – р. Дніпро від м. Лоїв до с. Нижні Жари, Республіки Білорусь, р. Сож від населеного пункту Яриловицький Скиток до гирла річки;
з 1 квітня до 9 червня (включно) - у всіх водосховищах;
з 1 квітня до 20 травня (включно) - у всіх інших річках в кореневих водах;
з 1 квітня до 29 червня (включно) - в придатковій системі водойм;
з 25 березня до 24 травня (включно) - р. Дніпро від м. Лоїв до с. Нижні Жари, Республіки Білорусь, р. Сож від населеного пункту Яриловицький Скиток до гирла річки;
з 1 квітня до 9 червня (включно) - у всіх водосховищах;
з 1 квітня до 20 травня (включно) - у всіх інших річках в кореневих водах;
з 1 квітня до 29 червня (включно) – у придатковій системі водойм.
з 25 березня до 30 червня (включно) - лов раків у водоймах, що підконтрольні управлінню в період виношування ікри, личинок і першої линьки;
Крім того, згідно норм ст. 39 Закону України «Про тваринний світ» у період масового розмноження диких тварин, з 1 квітня до 15 червня, забороняється проведення робіт та заходів, які є джерелом підвищеного шуму та неспокою (пальба, проведення вибухових робіт, феєрверків, санітарних рубок лісу, використання моторних маломірних суден, проведення ралі та інших змагань на транспортних засобах).
ДОЗВОЛЕНО:
любительське рибальство однією поплавковою або донною вудкою із одним гачком і спінінгом з берега в місцях (згідно координат):
річка Десна:
річка Дніпро:
інші водні об’єкти:
Чернігівським рибоохоронним патрулем розроблена інтерактивна карта місць, відкритих для любительського рибальства однією поплавковою або донною вудкою із одним гачком і спінінгом з берега в межах Чернігівської області, якою можна скористатися за посиланням https://goo.gl/1Dcbns.
За порушення правил рибальства під час нересту передбачено покарання від адміністративних штрафів до кримінальної відповідальності. Відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, за порушення Правил рибальства, в тому числі і за пересування плавзасобів на ділянках, оголошених нерестовищами, передбачено попередження або накладення штрафу на громадян від 34 до 170 грн, на посадових осіб від 170 до 510 грн.
За грубе порушення правил рибальства (за рибальство із застосуванням вогнепальної зброї, електроструму, вибухових або отруйних речовин, інших заборонених знарядь лову, промислових знарядь лову особами, які не мають дозволу на промисел тощо) передбачено штраф від 340 до 680 грн з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення, на посадових осіб 510 до 850 грн з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення.
Залежно від ступеня завданих збитків, за грубі порушення передбачена також кримінальна відповідальність - штраф від 1 700 до 6 800 грн або позбавлення волі строком до 3 років з конфіскацією знарядь і засобів лову, та незаконно добутих водних біоресурсів.
Крім штрафу за незаконний вилов водних біоресурсів, відповідно до Такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення цінних видів водних біоресурсів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.11.2011 № 1209, правопорушник змушений буде відшкодувати збитки за кожну виловлену рибину, незалежно від її розміру та ваги. Наприклад, за одну особину карася сріблястого, окуня, йоржа звичайного, верховодки (уклія), в'юна компенсація становить - 17 грн, підуста, плоскирки (густери) – 34 грн., краснопірки – 68 грн, клепця, синця, плітки – 85 грн, лина - 119 грн, ляща – 170 грн, в’язя, чехоні – 136 грн, амура білого, товстолоба, білизни (жереха) – 255 грн, щуки – 340 грн, сома – 425 грн, судака- 510 грн та рака - 25,5 грн.
Заборонено виловлювати види водних біоресурсів, які занесені до Червоної книги України (стерлядь прісноводна, мінога українська, ялець звичайний, рибець малий, марена дніпровська, карась золотий, минь річковий, йорж носар, бистрянка російська тощо).
Якщо Ви стали свідком порушення природоохоронного законодавства, просимо повідомити про це Чернігівський рибоохоронний патруль за вказаними номерами «гарячої» лінії»: (099) 112-13-44 та (0462) 93-75-57.
Джерело: сайт Чернігівського рибоохоронного патруля
ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО КОРОНАВІРУСНОЇ ІНФЕКЦІЇ 2019-NCOV
Оперативна інформація щодо протидії поширенню коронавірусної інфекції
Актуальна інформація про обмеження і карантин
Що робити, якщо у вас симптоми ГРВІ?
Актуальні контакти для отримання додаткової інформації для жителів Чернігівської області
Протягом 2019 року на залізниці трапилось 527 випадків травмування сторонніх осіб на залізничному транспорті, з них 334 випадки з смертельним наслідком.
Наслідком цих випадків стало травмування електричним струмом високої напруги на дахах рухомого залізничного складу, переходження колій в невстановлених для цього місцях, знаходження людей на колії в нетверезому стані, особиста необережність.
Для запобігання травматизму мешканців населених пунктів АТ «Укрзалізниця» вживає низку заходів з огородження станцій та патрулювання прилеглої території станцій воєнізованої охорони АТ«Укрзалізниця».
1.1. Правила безпеки громадян на залізничному транспорті України (надалі - Правила) визначають вимоги щодо безпеки громадян при переході через залізничні колії, перебуванні па пасажирських платформах і в поїздах.
1.2. Особи, які порушують Правила, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.
2. Правила безпеки для пішоходів
2.1. Пішоходам дозволяється переходити залізничні колії тільки у встановлених місцях (пішохідні мости, переходи, тунелі, переїзди тощо). На станціях, де немає мостів і тунелів, громадянам належить переходити залізничні колії у місцях, обладнаних спеціальними настилами, біля яких встановлені покажчики "Перехід через колії".
2.2. Перед тим, як увійти в небезпечну зону (ступити на колію), потрібно впевнитись у відсутності поїзда (або локомотива, вагона, дрезини тощо).
При наближенні поїзда до перону або платформ громадяни повинні стежити за звуковими сигналами, що подаються з локомотива, моторвагонного рухомого складу та іншого спеціального самохідного складу, уважно слухати оповіщення, що передаються по гучномовному зв’язку.
2.3. При наближенні поїзда (або локомотива, вагона, дрезини тощо) треба зупинитись поза межами небезпечної зони, пропустити його і, впевнившись у відсутності рухомого складу, що пересувається по сусідніх коліях, почати перехід.
2.4. Наближаючись до залізничного переїзду, громадяни повинні уважно стежити за світловою і звуковою сигналізацією, а також положенням шлагбаумів. Переходити колії дозволяється тільки при відкритому шлагбаумі. При відсутності шлагбаума (коли переїзд не охороняється) перед переходом колії необхідно впевнитись, що до переїзду не наближається поїзд (або локомотив, вагон, дрезина тощо).
Пішоходам забороняється:
2.5. Ходити по залізничних коліях та наближатися до них на відстань менше 5 м.
2.6. Переходити і перебігати через залізничні колії перед поїздом (або локомотивом, вагоном, дрезиною тощо), що наближається, якщо до нього залишилося менше ніж 400 м.
2.7. Переходити колію зразу після проходу поїзда (або локомотива, вагона, дрезини тощо), не впевнившись, що по сусідніх коліях не пересувається рухомий склад.
2.8. Переходити та переїжджати залізничні переїзди при закритому положенні шлагбаума або при червоному світлі світлофора та звуковому сигналі переїзної сигналізації.
2.9. На станціях і перегонах пролізати під вагонами і перелізати через автозчепи для переходу через колію.
2.10. Проходити по залізничних мостах і тунелях, не обладнаних спеціальними настилами для проходу пішоходів.
2.11. Пролізати під закритим шлагбаумом на залізничному переїзді, а також виходити на переїзд, коли шлагбаум починає закриватися.
2.12. На електрифікованих лініях підніматися на опори, а також торкатись до металевих проводів заземлення, які ідуть від опори до рейки.
2.13. Наближатися до електропроводу, що лежить на землі, ближче ніж на 10 метрів.
2.14. Підніматися на дах поїздів, локомотивів, вагонів, а також на конструкції мостів, освітлювальних вишок тощо.
2.15. Класти на рейки залізничної колії будь-які предмети.
2.16. Підходити ближче ніж на 0,5 метра до краю платформи після оголошення про подачу або прибуття поїзда до його повної зупинки.
2.17. Обходити вагони, що стоять на колії на відстані 5м від крайнього вагона.
2.18. Проходити між розщепленими вагонами, що стоять на колії, якщо відстань між ними менше 10м.
2.19. Сидіти на краю посадочної платформи, перону.
2.20. Знаходитись на об’єктах залізничного транспорту в стані алкогольного сп’яніння.
2.21. Ставити особисті речі на краю платформи, перону.
3. Правила безпеки пасажирів
3.1. Підніматися у вагон і виходити з вагона дозволяється тільки після повної зупинки поїзда.
3.2. Посадку пасажирів у вагон і вихід їх з вагона необхідно проводити тільки з боку перонів або посадочних платформ. Дітей під час посадки у вагон і висадки із вагона слід тримати за руку або на руках.
3.3. Виходити із вагона під час зупинки можна тільки з дозволу провідника.
Пасажирам забороняється:
3.4. Проїжджати на дахах, підніжках, перехідних площадках вагонів.
3.5. Заходити у вагон і виходити з вагона під час руху поїзда.
3.6. Висуватися із вікон вагонів і дверей тамбурів під час руху поїзда та викидати сторонні предмети (пляшки, пакети тощо) з вікон і дверей вагонів.
3.7. Стояти на підніжках і перехідних площадках вагонів, самостійно відчиняти двері вагонів під час руху поїзда, затримувати автоматичні двері вагонів під час їх зачинення і відчинення,
3.8. Проїжджати у вантажних поїздах без спеціального дозволу.
3.9. Знаходитись в потязі у нетверезому стані.
3.10. Залишати дітей без нагляду дорослих на вокзалах, пасажирських платформах та в поїздах.
3.11. Провозити у вагонах легкозаймисті, шкідливі і вибухові речовини.
3.12. Виходити із вагона на міжколійя і знаходитись там під час руху поїзда..
3.13. Стрибати з платформи на залізничні колії.
3.14. Проводити на пасажирських платформах рухомі ігри.
3.15. Палити у вагонах (в тому числі в тамбурах) приміських поїздів, а також у непередбачених для паління місцях вагонів пасажирських поїздів.
3.16. Бігти по платформі поруч із вагоном поїзда, що прибуває або відходить, а також перебувати ближче ніж 2 метри від краю платформи під час проходу поїзда без зупинки.
3.17. Підходити до вагона до повної зупинки поїзда.
3.18. Без потреби самовільно зупиняти поїзд.
3.19. Самостійно перевозити ручну поклажу засобами, які призначені для перевезення пошти або багажу працівниками пошти та залізниці.
3.20. Розміщувати ручну поклажу в тамбурах вагона, коридорі салону, проходах купе та в проході вагона приміського поїзда.
3.21. Забруднювати тамбури, засмічувати підлогу та сидіння вагонів.
3.22. Демонтувати обладнання вагонів, псувати оббивку диванів та сидінь.
Представництво Європейського Союзу в Україні висловлює Вам свою повагу та запрошує до участі у відеофлешмобі «Україна та Європа: прямуємо разом».
Аби взяти участь у флешмобі, необхідно:
- Зняти відео до 2 хв на тему «Україна та Європа: прямуємо разом».
- Опублікувати ролик у себе на Facebook чи Instagram із хештегом #ЄвропаЦеЯ та позначити сторінку Представництва ЄС в Україні (Facebook – @EUDelegationUkraine, Instagram – @euinua).
Відзняті відео будуть презентовані на Фестивалі регіонального кіно. Крім того, найкращі з них увійдуть до ролику, який наприкінці року покажуть на українських телеканалах.
Детальніше про умови участі у флешмобі Ви знайдете у вкладенні до цього листа та за посиланням: http://bit.ly/EU_flashmob_conditions
Facebook пост на сторінці Представництва ЄС для поширення у соціальних мережах: https://www.facebook.com/EUDelegationUkraine/posts/2969691499742125
Цей флешмоб є частиною інформаційної кампанії Представництва ЄС в Україні. З його допомогою ми хочемо посприяти розбудові плідних відносин між Україною та ЄС та поширенню європейських цінностей.
З повагою, Аліса Тягун, ГО «Інтерньюз-Україна»
Координатор інформаційної кампанії «Будуймо Європу в Україні» Представництва ЄС в Україні
Щодня ми зіштовхуємося із безліччю життєвих питань: оплата комунальних послуг, кредити, зарплата, пенсії, купівля товарів тощо. Якщо є сумніви, як вчинити у тій чи іншій ситуації, краще заздалегідь проконсультуватися з юристом.
Безоплатна правова допомога – правова допомога, що гарантується державою та повністю або частково надається за рахунок коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інших джерел.
Безоплатна правова допомога включає в себе первинну і вторинну правову допомогу.
Безоплатна первинна правова допомога (БППД) включає:
Суб’єкти права на БППД – усі особи, які перебувають під юрисдикцією України (громадянин України, іноземці, особи без громадянства, у тому числі біженці чи особи, які потребують додаткового захисту).
Шляхи отримання БППД:
Безоплатна вторинна правова допомога (БВПД) включає: 1) захист; 2) представництво інтересів особи в суді, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; 3) складення процесуальних документів.
Суб’єкти права на БВПД – окремі категорії осіб, перелік яких визначено в статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Насамперед це малозабезпечені особи та особи з інвалідністю, дохід яких не перевищує встановлену межу, ветерани війни та інші особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ВПО, діти, особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі та інші.
Тобто, якщо ваш середньомісячний дохід менший за 4204 гривні (дорівнює 2 прожитковим мінімумам) або якщо ви належите до окремих категорій (особи з інвалідністю, внутрішньо переміщені особи, діти, учасники бойових дій, постраждалі від домашнього насильства ) - маєте право на вторинну допомогу.
До речі, під час проведення аналізу питань, з якими найчастіше звертаються громадяни у м. Бахмачі та Бахмацькому районі, з’ясувалось, що протягом 2019 року збільшилась кількість звернень, пов’язаних із розірванням шлюбу, з приводу збільшення/зменшення розміру аліментів, визнання особи безвісно відсутньою або померлою, визнанням особи такою, що втратила право на користування житловим приміщенням тощо.
Шляхи отримання БВПД:
у цивільних та адміністративних справах, а також потерпілому чи свідку у кримінальному провадженні для призначення адвоката/працівника центру слід звернутися до будь-якого місцевого центру (незалежно від реєстрації місця проживання);
у кримінальному провадженні особі, яка має статус підозрюваного, обвинуваченого, засудженого та за відсутністю коштів чи з інших об’єктивних причин не може залучити захисника самостійно, слід заявити клопотання про залучення захисника. Клопотання адресується слідчому, прокуророві, слідчому судді чи суду;
особи, засуджені до покарання у вигляді позбавлення волі, мають право на всі види БВПД до моменту звільнення (втрати права на таку допомогу) або використання усіх національних засобів захисту. Для цього потрібно звернутися письмово до відповідного через адміністрацію виправної колонії для підтвердження належності до категорії осіб, визначених пунктом 7 частини.
При наданні безоплатної правової допомоги обов’язковим є дотримання встановлених стандартів якості. Якісний та ефективний юридичний захист – є одним з пріоритетів уряду на наступні декілька років. Для цього запроваджено обов’язковий механізм зовнішнього оцінювання якості наданої правової допомоги - "peer review". Як це працюватиме? Незалежна комісія з фахівців переглядатиме справи, в яких адвокати представляють громадян у суді, та контролюватиме якість надання правових послуг. Для цього був розроблений законопроєкт, який уряд попередньо схвалив.
Для зручності та спрощення доступу до правової інформації , обміну досвідом та підвищення рівня правової обізнаності громадян створена правнича Вікіпедія – довідково-інформаційна платформа правових консультацій WikiLegalAid. Наразі вона містить понад 1,5 тисяч юридичних консультацій, написаних простою мовою, зрозумілою для людей без юридичної світи.
Слід зазначити, якщо людина з об’єктивних причин не може звернутися до місцевого центру, спеціалісти прибудуть за адресою клієнта для особистого спілкування. Найчастіше, це особи з інвалідністю, особи похилого віку, які потребують безоплатної вторинної правової допомоги, але самостійно не пересуваються. Адресна допомога – це створення належних умов, відповідно до пріоритетів, для забезпечення доступу мешканців територіальних громад до безоплатної правової допомоги.
За отриманням консультацій та захистом своїх прав можна звернутися до Ніжинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (м. Ніжин, вул. Богуна, 8 (3-й поверх) або за телефоном (04631) 7-16-15) та до Бахмацького бюро правової допомоги ( м.Бахмач, вул. Сорборності, 42, 4 поверх), а також за номером цілодобової телефонної лінії – 0 800 213 103.
Погоріла Яна, начальник Бахмацького БПД
Бахмацький районний відділ У ДСНС України у Чернігівській області закликає громадян не виходити на тонку кригу на ставках, річках та інших водоймах. Адже необдумана та необережна поведінка загрожує вашому життю.
Що робити, якщо ви провалилися в холодну воду:
- не піддавайтесь паніці, не кричіть, якщо поруч нікого немає - ви тільки даремно витратите сили, не робіть різких рухів, стабілізуйте подих, уникайте занурення з головою;
- розкиньте руки в сторони й постарайтеся зачепитися за крайку льоду, додавши тілу горизонтальне положення по напрямку плину;
- спробуйте обережно налягти грудьми на край льоду й закинути одну, а потім й іншу ногу на лід;
- вибравшись на лід, перекотіться і відповзайте у той бік, звідки ви прийшли, де міцність льоду вже відома, повільно повзіть до берега.
Враховуючи високу ймовірність нещасних випадків на льоду, Бахмацький районний відділ УДСНС України у Чернігівській області звертається до громадян України утримуватись в такі дні від виходу на тонкий лід, який утворився на маленьких озерах та затоках річок, і застерегти від цього своїх дітей. Завзятим рибалкам також слід пам’ятати, що зимова ловля риби потребує особливо суворого дотримання правил безпеки при знаходження на льоду.
Андрій ЛЯХ, начальник Бахмацького РВ У ДСНС
України у Чернігівській області
З метою створення сприятливих умов для зимівлі водних біоресурсів, їх охорони, відтворення та раціонального використання, відповідно до наказу Управління Державного агентства рибного господарства у Чернігівській області від 18.10.2019 №133 - од «Про заборону вилову водних біоресурсів на зимувальних ямах в зоні діяльності управління», з 1 листопада 2019 року до початку весняно - літньої заборони, забороняється будь - який вилов водних біоресурсів на зимувальних ямах в осінньо - зимовий період 2019 – 2020 років.
Чернігівським рибоохоронним патрулем на водоймах області визначені 35 основних місць зимівлі риб (зимувальні ями), які можна знайти на інтерактивній карті за посиланням https://bit.ly/2qmd3Tn або за визначеними координатами на Google карті (Google Maps):
р. Сож:
1) від гирла р. Немильня Ріпкинського району, вниз 1 км (від 52.02477, 30.94471 до 52.01667, 30.93962);
2) від гирла р. Сож Ріпкинського району, проти течії 1 км (від 51.95458, 30.81719 до 51.94788, 30.80651).
р. Дніпро:
3) від гирла р. Сож Ріпкинського району, вниз 1 км (від 51.94788, 30.80651 до 51.93952, 30.80998);
4) від с. Лопатні, Ріпкинського району, вгору проти течії 3 км (від 51.88586, 30.72832 до 51.86508, 30.70581);
5) від виходу затоки, що знаходиться навпроти с. Деражичі (Республіка Білорусь), вниз за течією 1 км та вгору проти течії 1 км, Ріпкинського району (від 51.78454, 30.63852 до 51.77163, 30.62267);
6) від входу в Любецький затон сел Любеч Ріпкинського району, вгору проти течії 5 км включаючи урочище Змії (від 51.75474, 30.65021 до 51.71598, 30.62621);
7) від виходу затоки поблизу с. Кукари Ріпкинського району, вниз за течією 1 км та вгору проти течії 1 км (від 51.68643, 30.57311 до 51.66911, 30.57593);
8) від виходу з Станецького старика с. Миси Ріпкинського району, вниз 1 км та вгору 1 км (від 51.66133, 30.57289 до 51.64557, 30.57756);
9) від виходу з Редьківського старика с. Редьківка Ріпкинського району, вгору проти течії 1,5 км (від 51.66136, 30.57266 до 51.64555, 30.57759);
10) від входу в урочища Річище Чернігівського району до входу в урочище Яблунів Чернігівського району за течією (від 51.46998, 30.60636 до 51.45955, 30.60022);
11) від виходу з урочище Яблунів Чернігівського району, вгору та вниз по 500 метрів в обидва боки (від 51.46997, 30.60632 до 51.45954, 30.60023);
12) від автомобільного мосту через р. Дніпро Чернігівського району вниз 4 км до виходу з урочища Пресувальня (від 51.39369, 30.64009 до 51.36691, 30.63712).
р. Десна:
13) від бакенського будинку в с. Мурав’ї Новгород - Сіверського району, вгору проти течії 200 метрів (від 52.33397, 33.40045 до 52.33274, 33.39822);
14) затока “Річиця” на р. Судость, поблизу с. Колос Новгород - Сіверського району (від 52.33435, 33.34999 до 52.33281, 33.33617);
15) від гирла р. Судость до гирла р. Пятна, поблизу с. Камінь Новгород - Сіверського району (від 52.32827, 33.39781 до 52.28781, 33.36822);
16) Каменська затока, поблизу с. Камінь Новгород - Сіверського району (від 52.29111, 33.36634 до 52.28754, 33.36753);
17) від гирла р. Смячка Новгород - Сіверського району, вгору проти течії 500 метрів та вниз 1 км (від 52.10771, 33.29621 до 52.10171, 33.30883);
18) р. Смячка від ставків рибного господарства до гирла Новгород - Сіверського району (від 52.10302, 33.24745 до 52.10184, 33.29457);
19) від гирла р. Студинка, поблизу с. Гнатівка Новгород-Сіверського району, вгору проти течії 1,3 км (від 51.94147, 33.10049 до 51.83948, 33.11497);
20) від гирла р. Короп Коропський район, вгору проти течії 1 км (від 51.59323, 32.88487 до 51.58579, 32.88667);
21) від затоки поблизу с. Купчичі Сосницького району, вниз за течією 1 км (від 51.56214, 32.65491 до 51.55972, 32.64646);
22) від гирла р. Убідь Сосницького району, вгору і вниз 1 км (від 51.51145, 32.57663 до 51.50613, 32.57145);
23) від гирла р. Сейм Сосницького району, вгору та вниз по 500 метрів в обидва боки (від 51.46147, 32.55665 до 51.45632, 32.56149);
24) від затоки «Веретень», поблизу с. Бутівка Сосницького району, вниз за течією 1 км (від 51.44565, 32.48291 до 51.44752, 32.47713);
25) р. Убідь Сосницького району з усіма рукавами від мосту у м. Сосниця до гирла (від 51.53021, 32.51429 до 51.51184, 32.57722);
26) від гирла р. Снов Чернігівського району вгору 2,5 км і вниз 1 км (від 51.52621, 31.55827 до 51.52741, 31.51766);
27) від гирла р. Замглай вниз за течією 9 км до озера Полковниця Чернігівського району (від 51.51803, 31.47278 до 51.49135, 31.40128);
28) затока Західного порту м. Чернігів (від 51.44394, 31.26503 до 51.44026, 31.27342);
29) від залізничного мосту поблизу м. Чернігова до автошляхового мосту у с. Шестовиця Чернігівського району (від 51.45116, 31.28162 до 51.37133, 31.21053);
30) р. Білоус від скидної споруди ПрАТ «Чернігіврибгосп» поблизу с. Жавинка Чернігівського району до гирла (від 51.42082, 31.25263 до 51.41654, 31.24269);
31) від початку бази відпочинку ЧЕЗАРА с. Ладинка Чернігівського району вгору проти течії 500 м (від 51.29712, 31.13021 до 51.29877, 31.12338);
32) від входу в Слабинський старик поблизу с. Ладинка Чернігівського району вниз за течією – 300 м (від 51.29892, 31.11721 до 51.29755, 31.11254);
33) ділянка р. Десна вниз та вгору 500 м від виходу із Виповзянського старика в районі с. Виповзів Козелецького району (від 50.91214, 30.82638 до 50.91111, 30.81722);
34) Виповзянський старик поблизу с. Виповзів Козелецького району (від 50.92037, 30.79776 до 50.91495, 30.82098);
35) від виходу з протоки Озеро поблизу с. Євминка Козелецького району (насосна станція) до входу в р. Сліпець поблизу с. Крехаїв Козелецького району протяжністю 2 км (від 50.83224, 30.77974 до 50.82462, 30.76581).
За порушення заборони передбачена адміністративна відповідальність за ч. 3 ст. 85 КУпАП у вигляді штрафу від 34 грн 170 грн. За добування водних біоресурсів із застосуванням заборонених знарядь лову визначений штраф за ч. 4 ст. 85 КУпАП у розмірі від 340 грн. до 680 грн. з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення, які є приватною власністю порушника та незаконно добутих біоресурсів.
Чернігівський рибоохоронний патруль закликає всіх громадян дотримуватись встановленої заборони та норм чинного законодавства. У разі виявлення порушень прохання оперативно повідомляти на номери «гарячої лінії патруля (099) 112-13-44 та (0462) 93-75-57 (цілодобово).
Джерело: сайт Чернігівського рибоохоронного патруля.
Вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів України приймають на навчання за ступенем (освітньо-кваліфікаційним рівнем) бакалавра (спеціаліста) осіб з числа цивільної молоді, військовослужбовців строкової військової служби, військовослужбовців військової служби за контрактом та здійснюють підготовку для проходження військової служби за контрактом на посадах осіб офіцерського складу в Збройних Силах України.
Випускники ВВНЗ (ВНП ВНЗ) отримують вищу військово-спеціальну освіту, диплом державного зразка про повну (або базову) вищу освіту та відповідну кваліфікацію гарантоване працевлаштування
Усі бажаючі вступити до вищих військових навчальних закладів повинні звернутись до Бахмацького РТЦК та СП кабінет №11 для подання заяви, проходження медичної комісії та оформлення особової справи.
Також надаємо перелік вищих військових навчальних закладів та напрями підготовки відповідних начальних закладів.
Вищі військові навчальні заклади
Харківський університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба
61023, м. Харків-23, вул. Сумська, 77/79.
Тел.: (057) 704-96-93,704-96-05.
Електронна пошта: [email protected]
Здійснює підготовку:
офіцерів для Повітряних Сил та військ протиповітряної оборони Сухопутних військ — фахівців з автоматизованих систем управління військами та озброєнням, радіоелектронних комплексів та систем озброєння, комплексів та систем бортового обладнання військових літаків, аеродромно-технічного забезпечення польотів авіації, інженерно-авіаційної служби, військових льотчиків, штурманів, офіцерів бойового управління авіацією; офіцерів — фахівців з електротехнічних систем та систем електроспоживання, метрологів, фахівців з виховної роботи у підрозділах (військових частинах).
Схема підготовки — курсант.
Здійснює підготовку військовослужбовців військової служби за контрактом, рядового, сержантського та старшинського складу, для здобуття ступеню вищої освіти бакалавр за заочною формою навчання за напрямами підготовки: програмна інженерія, електротехніка та електротехнології, радіотехніка, метрологія та інформаційно-вимірювальні технології.
Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного
79012, м. Львів-12, вул. Героїв Майдану, 32.
Тел.: (032) 238-65-34,(032) 258-45-07.
Електронна пошта: [email protected]
Веб-сайт www.asv.gov.ua
Здійснює підготовку офіцерів:
командного фаху — для підрозділів танкових, механізованих військ Сухопутних військ та інженерних військ;
командного та інженерного фахів — для підрозділів ракетних військ і артилерії;
фахівців культурно-виховної, просвітницької роботи та організації дозвілля у військах (силах), з виховної роботи у підрозділах (військових частинах).
Схема підготовки — курсант.
Здійснює підготовку військовослужбовців військової служби за контрактом, рядового, сержантського та старшинського складу, для здобуття ступеню вищої освіти бакалавр за заочною формою навчання за напрямом підготовки автомобільний транспорт.
Військова академія (м. Одеса)
65009, м. Одеса-9, вул. Фонтанська дорога, 10.
Тел.: +380(482) 63-94-85 (приймальна комісія).
Електронна пошта: [email protected]
Веб-сайт: www.vaodesa.mil.gov.ua
Здійснює підготовку офіцерів:
командного фаху — для підрозділів високомобільних десантних військ, військової розвідки та спеціального призначення;
військових фахівців з продовольчого та речового забезпечення, забезпечення ракетним паливом, пальним та мастильними матеріалами, з експлуатації та ремонту ракетно-артилерійського озброєння, боєприпасів, зі зберігання вибухових пристроїв, освітлювальних та сигнальних засобів, з експлуатації автомобільної техніки військ, з фізичної підготовки та спорту у військах (силах).
Схема підготовки — курсант.
Військовий інститут Київського національного університету імені Тараса Шевченка
03680, м. Київ-680, вул. Ломоносова 81,
01033, м. Київ-33, вул. Володимирська, 64.
Тел.: (044) 521-32-89,521-35-97.
Електронна пошта: [email protected]
Веб-сайт: www.mil.univ.kiev.ua
Здійснює підготовку офіцерів з інформаційно-пропагандистського та розвідувально-інформаційного забезпечення діяльності військ (сил), військових журналістів, військових перекладачів, військових фінансистів, фахівців з юрисконсультської роботи, міжнародної інформації та управління діями топогеодезичних і навігаційних підрозділів військ (сил).
Схема підготовки — курсант.
Здійснює підготовку військовослужбовців військової служби за контрактом, рядового, сержантського та старшинського складу, для здобуття ступеню вищої освіти бакалавр за заочною формою навчання за напрямами підготовки: фінанси і кредит, геодезія, картографія та землеустрій.
Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації ім. Героїв Крут
01011, м. Київ-11, вул. Московська, 45/1.
тел., факс:(044) 256-22-80,280-59-67
Електронна пошта: [email protected]
Веб-сайт: http.//www.viti.edu.ua
Здійснює підготовку офіцерів:
фахівців командного та інженерного фахів з систем і комплексів військового електрозв’язку і радіозв’язку, фахівців з організації та технологій безпеки інформації у кібернетичному просторі, програмного забезпечення, інформаційної боротьби у комп’ютеризованих системах і мережах спеціального призначення, інтелектуальних систем та технологій підтримки прийняття рішень органами управління, технологій кібернетичного захисту інформаційних, комп’ютерних та телекомунікаційних систем, автоматизованих систем управління військами і озброєнням, інформаційних управляючих систем та технологій.
Схема підготовки — курсант.
Здійснює підготовку військовослужбовців військової служби за контрактом, рядового, сержантського та старшинського складу, для здобуття ступеню вищої освіти бакалавр за заочною формою навчання за напрямами підготовки: комп’ютерні науки, телекомунікації, системи технічного захисту інформації.
Житомирський військовий інститут імені С.П. Корольова
10004, м. Житомир, проспект Миру, 22.
Тел.: (0412) 25-04-91 (додаткові 3-88,3-98,3-30).
Електронна пошта: [email protected], [email protected]
Веб-сайт: www.zvir.zt.ua
Здійснює підготовку офіцерів:
фахівців з радіоелектронних комплексів та систем озброєння і техніки спеціального призначення та спеціального радіозв’язку, засобів радіоелектронної боротьби, технічного захисту інформації та спеціального контролю, автоматизованої обробки інформації, роботизованих систем спеціального призначення.
Схема підготовки — курсант.
Здійснює підготовку військовослужбовців військової служби за контрактом, рядового, сержантського та старшинського складу, для здобуття ступеню вищої освіти бакалавр за заочною формою навчання за напрямами підготовки: системна інженерія, електротехніка та електротехнології, радіотехніка.
Військовий інститут танкових військ Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут»
61098, м. Харків, вул. Полтавський шлях, 192.
Тел.: (057) 372-61-67 (додатковий 2-41,2-43,2–44).
Електронна пошта: [email protected]
Веб-сайт http://vitv.kh.ua/
Здійснює підготовку офіцерів:
фахівців з радіаційного, хімічного, біологічного захисту та екологічної безпеки військ та фахівців танкових військ інженерного профілю.
Схема підготовки — курсант.
Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія»
65029, м. Одеса, вул. Дідріхсона,8
Тел.: (0482) 639-485, (0482) 637-660
Електронна пошта: [email protected]
Веб-сайт: http://fvms.onma.edu.ua/
Здійснює підготовку офіцерів для Військово-Морських Сил — фахівців з судноводіння, експлуатації суднових енергетичних установок, радіоелектронних комплексів та систем озброєння і техніки, комплексів та систем корабельного та берегового озброєння Військово-Морських Сил, пошуково-рятувальних, водолазних та аварійних робіт на морі, з виховної та соціально-психологічної роботи на кораблях Військово-Морських Сил.
Схема підготовки — курсант.
Здійснює підготовку військовослужбовців військової служби за контрактом, рядового, сержантського та старшинського складу, для здобуття ступеню вищої освіти бакалавр за заочною формою навчання за напрямами підготовки: радіотехніка, морський та річковий транспорт.
Бахмацький РТЦК та СП проводить відбір на військову службу за контрактом в військову частину А 2167 м. Біла церква, військова частина забезпечує житлом, можливість отримання вищої освіти безкоштовно. Заняття з військовослужбовцями проводять іноземні фахівці, є можливість виїзду на навчання за кордон, фахове професійне зростання.
Заробітна плата від 10 000 гривень і вище.
Більш детальну інформацію можна отримати у Бахмацькому районному територіальному центр комплектування та соціальної підтримки ( Колишній військкомат) за адресою : місто Бахмач , вул. Шевченка 38, Телефон : 2 – 17 -78
Щорічно на Чернігівщині за участю дітей трапляється значна кількість надзвичайних подій, внаслідок яких гинуть або одержують травми десятки малюків і підлітків.
Особливо загострюється ситуація у весняно-літній період, коли діти більше часу проводять на вулиці чи вдома без належного нагляду дорослих і в пошуках розваг часто вигадують небезпечні ігри з вогнем, газовими, електричними приладами, вибухонебезпечними предметами. Також причинами трагедій стає порушення заходів безпеки на дорогах і водоймах.
Так, у Чернігові в одній з квартир двоповерхового житлового будинку внаслідок пустощів з вогнем 7-річного онука господарки виникла пожежа. Cкориставшись безконтрольністю бабусі, дитина вигадала небезпечні ігри з сірниками та підпалила іграшки. Вогнем пошкоджено облицювання стін в помешканні та речі домашнього вжитку.
Це вказує на те, що підростаючому поколінню необхідно нагадувати, до яких наслідків призводить недотримання заходів безпеки та роз’яснювати, як поводити себе, щоб уникнути лиха.
Шановні батьки!
Управління ДСНС України у Чернігівській області та Управління освіти і науки облдержадміністрації звертаються до Вас з наполегливим проханням не залишати дітей без відповідного нагляду та частіше контролювати їхні розваги. Виховуйте у дітей навички культури безпечної поведінки та періодично роз`яснюйте правила поводження з вогнем, електричними й газовими приладами, на водоймах, а також під час виявлення вибухонебезпечних або інших підозрілих предметів. Зберігайте сірники і запальнички в недоступних для них місцях. Пам’ятайте, що безпека Ваших дітей залежить, насамперед, від Вас самих!
Хімічна небезпека
Аварії (катастрофи) на підприємствах, транспорті та продуктопроводах можуть супроводжуватися викидом (виливом) в атмосферу і на прилеглу територію небезпечних хімічних речовин (НХР), таких як хлор, аміак, синильна кислота, фосген, сірчаний ангідрид та інші. Це являє серйозну небезпеку для населення, заражене повітря уражає органи дихання, а також очі, шкіру та інші органи.
Фактори небезпеки викиду (розливу) хімічно небезпечних речовин: забруднення навколишнього середовища, небезпека для всього живого, що опинилося на забрудненій місцевості (загибель людей, тварин, знищення посівів та ін.), крім того, внаслідок можливого хімічного вибуху виникнення сильних руйнувань на значній території.
Дії у випадку загрози виникнення хімічної небезпеки:
Хлор
Ознаки отруєння хлором:
під час вдихання парів хлору виникає ураження легень, яке супроводжується набряком киснево-поглинальних альвеол, які під час кашлю можуть розірватися з виділенням мокроти з кров’ю, внаслідок чого людина гине від нестачі кисню.
Перша допомога при отруєнні хлором:
одягніть протигаз і виведіть ураженого на свіже повітря. Робити штучне дихання не можна, необхідно у важких випадках застосувати кисневу інгаляцію. Повний спокій. Для зменшення подразнення − вдихання парів нашатирного спирту, промивання очей, рота, носа 2% розчином харчової соди.
Дії в осередку зараження:
При виявленні будь-якого виду зараження − негайно дзвоніть за телефоном 101.
При отруєнні хлором винести потерпілого із зони зараження При зупиненні дихання зробити штучне дихання. Шкіру, рот, ніс промити 2% розчином питної соди або водою.
Аміак
У випадку розливу рідкого аміаку і його концентрованих розчинів не можна доторкатися до розлитої рідини.
Ознаки отруєння аміаком:
Перша допомога при отруєнні аміаком:
Надання першої допомоги при ураженні НХР.
В першу чергу негайно захистіть органи дихання від подальшої дії НХР.
Надягніть на потерпілого протигаз або ватно-марлеву пов'язку, попередньо змочивши її водою або 2% розчином питної соди у випадку отруєння хлором, а у разі отруєння аміаком - водою або 5% розчином лимонної кислоти. Винести потерпілого із зони зараження та забезпечити йому спокій і тепло.
Запам'ятайте! Перша медична допомога ураженим НХР в осередку хімічного ураження полягає у захисті органів дихання, видаленні та знезараженні стійких НХР на шкірі, слизових оболонках очей, на одязі та негайній евакуації за межі зараженої зони.
При отруєнні аміаком винести потерпілого із зони зараження, шкіру, рот, ніс промити водою. В очі закапати по дві-три краплі 30% альбуциду, в ніс - оливкове масло.
При необхідності відправити потерпілого до медичного закладу.
Вам подобається дивитися на людей з червоними сопливими носами, очима, що сльозяться, і кашлем? Ні? Тоді, щоб не уподібнюватися їм, постарайтеся дотримуватися простих правил протизастудної безпеки.
Правило перше: утепляйтеся!
На вулиці не травень місяць, а тому на голові повинна бути шапочка, на шиї - шарф, а на руках - рукавички. Під куртку або пальто одягайте светр, хоча б тонкий. Короткі курточки і тонкі колготки залиште до весни в шафі. Особливо важливо, щоб у теплі були ноги. У жодному разі не ходіть з мокрими ногами. На роботі тримайте змінне взуття, а також запасні шкарпетки про всяк випадок. Якщо ноги промокли і змерзли, то перед тим, як переодягнутися в сухе, промасажуйте ступні до відчуття тепла.
Правило друге: зігрівайтеся!
Ви приходите увечері додому змерзлими і голодними. Попросіть шлунок зачекати і займіться тілом. Негайно занурте його в гарячу ванну або поставте під душ. Потім розітріть жорстким махровим руш¬ником, надіньте сухі вовняні шкарпетки. І тільки після цього можна обернути свій погляд до холодильника й плити. Для профілактики почніть вечерю зі склянки гарячого молока з медом і дрібкою соди. Можна випити келих теплого червоного вина.
Правило третє: вітамінізуйтеся!
Привчіть себе до регулярного вживання вітаміну С, що сприяє виробленню в організмі інтерферону, який вбиває віру¬си і мобілізує лімфоцити на боротьбу із застудою. Вітамін С ви знайдете у квашеній капусті, лимонах, апельсинах, шипшині і в пігулках. Останні не можна їсти натщесерце, аби не нашкодити шлунку. І обов'язково включіть до раціону кисломолочні продукти: кефір, ряжанку, йогурт.
Правило четверте: висипайтеся!
При нестачі сну наш імунітет слабшає, оскільки клітини не встигають відновлюватися, а значить, не можуть дати адек¬ватної відповіді на атакуючу їх інфекцію. Висновок простий: спіть, поки не виспитеся, і аж ніяк не менше 7 годин на добу. І постарайтеся не нервувати, особливо через дрібниці: стрес відкриває дорогу хворобам.
Правило п'яте: зволожуйтеся!
Зволожуйте повітря в квартирі та офісі. У холодну пору року в умовах працюючих обігрівальних систем повітря стає сухим, тому висушується і слизиста оболонка носоглотки. У результаті мікроби й віруси, які потрапляють на неї, не осідають на вологих «ворсинках», а безперешкодно подорожують углиб організму.
Для підтримки необхідного рівня вологості поставте у кожній кімнаті відкриті ємності з водою, але міняйте воду щодня, щоб у ній не завелися грибки. Не забувайте провітрювати приміщення, відкри¬ваючи кілька разів на день вікна на 10-15 хвилин.
Правило шосте: вмивайтеся!
Щоб не підхопити вірус у транспорті або на роботі, краще за все закрити ніс і рот марлевою пов'язкою, шарфом чи хусткою. Але якщо вам це не підходить, то якомога частіше мийте руки, адже за день ви неодноразово доторкуєтеся до предметів, на яких є віруси.
Відмовтеся від носових хусточок. Віруси, що осіли на них, довго зберігають свою життєздатність, тому при повторному використанні можуть знову перекочувати у ваш організм. Набагато безпечніше і гігієнічніше користуватися одноразовими паперовими серветками. З тієї ж причини підчас традиційних чаювань на роботі слід замість склянок або фарфорових чашок користуватися одноразовим посудом.
Ось такі нехитрі поради. Але під час сезону простуд вони діють як профілактичний засіб не гірше за патентовані антивірусні і антимікробні препарати.
Ми постійно перебуваємо в русі. Робота, домівка, відпочинок – все це вимагає від нас використання різних видів транспорту, переважно громадського. Користуючись ним, ніколи не варто забувати про безпеку. Правильно вибране місце у громадському транспорті часто рятує людям життя у разі аварії. Тож розглянемо кожен вид транспорту окремо:
Автомобіль. У машині безпечніше сидіти за водієм і на задньому сидінні посередині, оскільки ця частина салону автомобіля менше деформується у випадку лобового зіткнення.
Мікроавтобус. Безпечніше за все сидіти на тих місцях, які повернені в протилежному напрямку руху. Якщо транспорт різко загальмує, то буде менше ймовірності вдаритися головою об спинку сидіння попереду.
Тролейбус. Зважаючи на те, що рух є правостороннім, краще сидіти праворуч від проходу, оскільки тролейбус, який їде назустріч, рухається по лівій стороні від тролейбуса, в якому перебуваєте Ви. Місця, розміщені посередині і повернені протилежно напрямку руху також вважаються безпечними.
Автобус. Краще за все сидіти посередині салону за напрямком руху, тому що ці місця розміщені далі від транспорту, який їде назустріч.
Поїзд. Безпечнішими є середні вагони потяга, тому що перший і останній вагон можуть деформуватися під час зіткнення або зійти з рейок.
Тож будьте уважні та обережні у громадському транспорті, бережіть своє життя.
Безпечних Вам поїздок!
Ганна Дубина, методист НМЦ ЦЗ та БЖД Чернігівської області
Мало знайдеться таких людей, які не люблять ласувати грибами. Для багатьох збирання грибів - це захопливе полювання, яке іноді називають «тихим». Але не всі добре розуміють, що з вживанням грибів потрібно бути дуже обережним.
Їстівні гриби завжди приваблювали людей. Але цей дарунок лісу водночас є небезпечним продуктом харчування. Вірогідність смерті після отруєння грибами дуже велика і, якщо людині і вдасться викарабкатися, вона може на все життя залишитися інвалідом, тому що після отруєння може розвинутися ниркова або печінкова недостатність, гепатит. У результаті все життя потрібно буде сидіти на дієтах і приймати спеціальні препарати.
Крім того гриби здатні накопичувати в собі з'єднання важких металів. А одним з найбільш активних їх розповсюджувачів є автотранспорт, його вихлопні гази. Тому не збирайте гриби, що ростуть вздовж автомагістра-лей. Від регулярного їх вживання може розвинутися анемія і зменшитись здат¬ність організму чинити опір інфекційним захворюванням.
Часто отрутні гриби бувають схожі на широко розповсюджені їстівні гриби, і недосвідчений грибник може їх легко поплутати. В одних випадках ця подібність задоволена поверхово, а в інших настільки сильно, що при визначенні грибів помилитися може навіть збирач з великим стажем. Такі гриби називають грибами-двійниками. Відомо багато їхніх видів, причому особливо небезпечно, що двійники є в багатьох смертельно отруйних грибів. Це і приводить нерідко до фатальних помилок при зборі грибів, служить однією з найбільш частих причин грибних отруєнь.
І, як приклад, отруєння грибами (вірогідно блідою поганкою) 17-ти річної дівчини з Семенівського району. Смерть наступила 14 серпня в Національній дитячій спеціалізованій лікарні «ОХМАДИТ».
вживання отруйних грибів;
неправильне приготування умовно їстівних грибів;
вживання старих або зіпсованих їстівних грибів;
вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації.
Симптоми отруєння: нудота, блювота, біль у животі, посилене потовиділення, зниження артеріального тиску, судоми, мимовільне сечовиділення, проноси, розвиток симптомів серцево-судинної недостатності.
купуйте гриби тільки у відведених для їх продажу місцях (магазинах, теплицях, спеціалізованих кіосках), особливо уникайте стихійних ринків;
збирайте і купуйте тільки гриби, про які вам відомо, що вони їстівні.
• якщо не впевнені, що знаєте їх - якими б апетитними вони не здавалися;
• поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційно небезпечних зонах;
• невідомі, особливо з циліндричною ніжкою, у основі якої є потовщення "бульба", оточене оболонкою;
• з ушкодженою ніжкою, старих, в'ялих, червивих або ослизлих;
• ніколи не збирайте пластинчаті гриби, отруйні гриби маскуються під них;
• "печериці", у яких пластинки нижньої поверхні капелюшка гриба білого кольору
не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках, вони не завжди відповідають дійсності;
не куштуйте сирі гриби на смак;
ще раз перевірте вдома гриби, особливо ті, які збирали діти; усі сумнівні –викидайте; нижню частину ніжки гриба, що забруднена грунтом – викидайте; гриби промийте, у маслюків та мокрух зніміть з капелюшка слизьку плівку;
гриби підлягають кулінарній обробці в день збору, інакше в них утворюється трупна отрута;
при обробці кип'ятіть гриби 7-10 хвилин у воді, після чого відвар злийте; лише тоді гриби можна варити або смажити;
обов'язково вимочіть або відваріть умовно їстівні гриби, які використовують для соління, грузді, вовнянки та інші, котрі містять молочний сік, тим самим позбудетесь гірких речовин, які уражають слизову оболонку шлунку;
не пригощайте ні в якому разі грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок;
гриби (зеленушка, синяк-дубовик, та деякі інші) містять отруйні речовини, які у шлунку не розчиняються; у взаємодії із алкоголем отрута розчиняється та викликає бурхливе отруєння;
значна кількість грибів, які досі вважались їстівними, містять мікродози отруйних речовин; якщо вживати їх декілька днів підряд - також може статись отруєння;
суворо дотримуйтеся правил консервування грибів; неправильно приготовлені консервовані гриби можуть викликати дуже важке захворювання – ботулізм; гриби, які довго зберігалися, обов'язково прокип'ятіть 10-15 хвилин.
викличте "Швидку медичну допомогу";
одночасно, не очікуючи її прибуття, негайно промийте шлунок: випийте 5-6 склянок кип'яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки; натисніть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту; прийміть активоване вугілля (4-5 пігулок), коли промивні води стануть чистими;
після надання первинної допомоги: дайте випити потерпілому міцний чай, каву, або злегка підсолену воду, відновіть тим самим водно-сольовий баланс; покладіть на живіт і до ніг потерпілого грілки для полегшення його стану.
з'ясуйте, хто вживав разом із постраждалим гриби, проведіть профілактичні заходи.
вживати будь-які ліки та їжу, а надто ж алкогольні напої, молоко, - це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишечнику;
займатися будь-якими іншими видами самолікування.
усі їстівні гриби мають приємний смак;
отруйні гриби мають неприємний запах, а їстівні - приємний;
усі гриби в молодому віці їстівні;
личинки комах, черви й равлики не чіпають отруйних грибів;
опущена у відвар грибів срібна ложка або срібна монета чорніє, якщо в каструлі є отруйні гриби;
цибуля або часник стають бурими, якщо варити їх разом з грибами, серед яких є отруйні;
отрута з грибів видаляється після кип'ятіння протягом кількох годин;
сушка, засолювання, маринування, теплова кулінарна обробка знешкоджують отруту в грибах.
Збираючи гриби, будьте надзвичайно обережними, отруєння грибами дуже важко піддається лікуванню.
Гроза – природне явище, яке може загрожувати життю та здоров’ю людей. Найчастіше страждають люди, що перебувають під час грози поблизу включеного електрообладнання, на відкритій місцевості або ховаються під деревами.
Так, нещодавно, на Чернігівщині лютувала негода. Була дуже сильна злива з градом та шквальним вітром, а подекуди навіть пронісся смерч.
Тож, правильно буде нагадати правила поведінки під час грози.
Перш за все, під час наближення грози, краще утриматися від поїздок в ліс, поле або до водоймища.
Блискавка небезпечна тоді, коли за спалахом тут же лунає гуркіт грому, тобто грозова хмара знаходиться над вами і небезпека удару блискавки найбільш вірогідна.
Ваші дії під час грози, якщо Ви знаходитеся вдома:
– не виходити з будинку;
– не топити піч (дим має високу електропровідність);
– негайно вимкнути телефон;
– радіо і телевізори відімкнути від мережі, не користуватися електроприладами (особливо важливо для сільської місцевості);
– позбавитися протягу, який може привернути кулеподібну блискаву;
– зачинити вікна, двері, димарі;
– триматися далі від електропроводки, антен, вікон, дверей;
– уникати підвищень, відкритих незахищених місць, металевих або сітчастих огорож.
Якщо під час грози Ви знаходитеся на природі:
– сховайтеся на ділянці з низькорослими деревами, або у канаві чи ямі;
– старайтеся знаходитися подалі від води.
Якщо ж гроза застала Вас в транспорті:
– під час поїздки велосипедом, мотоциклом – припинити рух і перечекати грозу на відстані близько 30 м від них;
– в автомобілі – необхідно зачинити вікна, опустити автомобільну антену та не рекомендується їхати.
Якщо поблизу виникне кулеподібна блискавка, старайтеся зберігати спокій і не рухайтеся. Не потрібно наближатися до неї, торкатися її чим-небудь, оскільки може відбутися вибух. Не слід тікати від неї.
Тож, якщо людина не розгубиться, і згадає ці поради, її обмине навіть та доля ризику, яку приховує у собі блискавка.Бережіть своє життя!
Як зазначено у Конституції України, людина, її життя і здоров'я визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Проте, ця проста істина іноді залишається лише на папері, коли йде мова про можливість щось безкоштовно отримати. У погоні за «безкоштовним сиром» людина часто приносить додому небезпечні речі, які можуть завдати шкоди не лише здоров’ю, а й забрати життя цієї особи та її близьких.
Можна навести безліч прикладів, коли підбирання таких речей, відходів, несе собою реальну небезпеку. Так, мова йде саме про відходи, оскільки відповідно до ст.1 Закону України, це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Неодноразово у новинах ми зустрічаємо факти коли вибухають такі предмети, люди труяться небезпечними речовинами, однак за межами оприлюднення залишається багато інформації про випадки поступового та довготривалого впливу подібних «знахідок».
Так, досить часто хазяйновиті господарі спокушаються на знайдені у покинутих з радянських часів складах старезні хімічні засоби захисту рослин, які майже не справляються з основною задачею по знищенню бур’янів або комах, проте цілим «букетом» небезпечних речовин накопичуються спочатку в обробленій городині, а потім і в організмі людини, що її з’їла, викликаючи онкологічні та інші захворювання.
Знайдена люмінесцентна лампа не довго буде радувати нового господаря своїм тьмяним світлом, дуже скоро вона перегорить і постане питання куди ж її подіти, адже такий відпрацьований світлоносій є дуже небезпечним – містить у своєму складі ртуть, яка може викликати складні отруєння при потраплянні у довкілля (при тріщинах, розбиванні ламп) та потребує особливих умов знешкодження на спеціалізованих підприємствах.
Як би не намагався новий власник подовжити «електричне життя» шляхом розбирання, перетворення (заливання нових реагентів, тощо) знайдених старих батарейок та акумуляторів, крім небезпеки отруєння та забруднення довкілля це майже нічого не дасть. Часто такі експерименти закінчуються на лікарняному ліжку.
Тому, кожен з нас має ретельно задуматись перед тим, як забирати щось з вулиці до своєї домівки, та за можливості повідомляти органи влади про випадки забруднення відходами довкілля або виявлення інших підозрілих речей.
Для підвищення рівня уваги до проблем людей сліпих, з порушеннями зору та визначення шляхів по реабілітації таких членів суспільства щорічно у другий четвер жовтня проводиться Всесвітній день зору, який в цьому році припав на 13 жовтня.
Напередодні Всесвітнього дня зору співробітник Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності завітав у гості до Чернігівського дошкільного навчального закладу №23 для дітей з вадами зору. Статус спеціалізованого заклад отримав у 1997 році. На сьогоднішній день в садочку виховується 102 дитини.
Під час спілкування із завідувачем ДНЗ №23 Мелашич Надією Костянтинівною та вихователем-методистом Стасевич Валентиною Михайлівною, ми отримали відповіді на декілька важливих запитань:
Батьки приводять дітей у Ваш садок з метою не тільки виховання, а насамперед покращення або стабілізації виявлених показників зору. Тож якими результатами Ви можете поділитися?
Діти в садок потрапляють з різними діагнозами. Декому з дітей вистачає 1-2 роки для того, щоб повністю відновити зорову функцію. Такі малюки потім йдуть у звичайні школи. А діти з більш складними діагнозами потребують тривалого лікування з раннього віку до 6-7 років. Спостерігається така динаміка: до 80% вихованців мають стабільну тенденцію до покращення гостроти зору; 14-17% – значне покращення; 4-8% – незначне погіршення, через перенесені соматичні захворювання та психологічні травми.
Якими засобами та методами Ви досягаєте таких позитивних результатів?
У садочку добре оснащений офтальмологічний кабінет, який періодично поповнюється новим сучасним лікувальним обладнанням. Ефективними помічниками в лікуванні дошкільнят є комп’ютерні програми. Кожна дитина за призначенням лікаря-офтальмолога щоденно проходить лікування. А після нього вихователі продовжують проводити заходи по корекції зору: групові та індивідуальні заняття, зорову гімнастику та зорові вправи. В дошкільному навчальному закладі працюють дуже досвідчені педагоги: тифлопедагоги, логопед, практичний психолог, вихователі. І всі вони постійно піклуються та контролюють стан зору та здоров’я дітей.
Що Ви можете сказати про кількість дітей,які мають проблеми із зором, порівнявши стан справ на початку існування Вашого садочка і зараз?
Діапазон діагнозів залишився стабільний, а от кількість дітей з вадами зору значно збільшилась. Раніше доводилось дітей шукати по районах та запрошувати до садочка, а зараз ледь вистачає місць для всіх бажаючих. Цей факт говорить про те, що зросла кількість дітей, які мають офтальмологічні діагнози.
Що могло вплинути на результат погіршення зору у дітей?
Основними факторами на сьогоднішній день, які негативно впливають на зір дитини є: екологія, генетика, складні завчасні пологи у жінок, захоплення дошкільнят комп’ютерами.
Які поради Ви можете дати батькам для профілактики проблем зору у дитини?
• Звертати увагу на стан дитини, якщо у батьків проблеми із зором.
• Спостерігати за дітьми, адже чим раніше буде виявлена проблема, тим краще.
• Звернутися до лікаря, якщо з’явилась хоч маленька підозра на погіршення зору.
• Дозувати проведення часу за комп’ютером чи телевізором.
• Дотримуватися режиму прогулянок, харчування.
• Берегти від застуди та психологічних травм.
• Правильно добирати іграшки. В цьому питанні поради нададуть фахівці дитячого садка, які будуть раді допомогти Вам в рамках роботи консультативного пункту ДНЗ №23.
• Пам’ятати про те, що Ваша дитина така ж як усі, тільки їй потрібно більше приділяти уваги.
Наприкінці хотілося б подякувати працівникам дитячого садка за плідну працю, адже вони на протязі багатьох років вкладають душу у виховання дітей.
Тож, якщо ви помітили проблеми із зором у вашої дитини, обов’язково зверніться до лікаря. Але якщо все-таки дізналися що є проблеми в цьому напрямку, не впадайте у відчай! Навчіться жити кожного дня так, щоб дитина раділа життю, любила навколишній світ та прагнула до вдосконалення.