back

Відкриття виставки "Дитяча тематика в роботах заслуженого художника України Миколи Федоровича Сліпченка"

01 червня 2017

1 червня з нагоди Дня захисту дітей у приміщенні Бахмацького районного історичного музею відбулася зустріч з невісткою Заслуженого художника України Миколи Федоровича Сліпченка (1909-2005) Вікторією Володимирівною, приуроченою відкриттю виставки „Дитяча тематика в роботах заслуженого художника України Миколи Федоровича Сліпченка”, на яку завітали учні ЗОШ №4 з учителями пришкільного майданчику. Вікторія Володимирівна розповіла дітям про життєвий і творчий шлях свого свекра.

Микола Федорович Сліпченко народився 4 грудня 1909 року на Одещині. Здібний хлопчисько-сирота – батька розстріляли в 1919 р., а через півроку померла мати, а він залишився з двома молодшими сестрами. Микола почав рано малювати. Попри усі життєві негаразди тих часів, він не розлучався з олівцем і якимось дивом роздобутими клаптиками сякого-такого паперу — малював, малював ...

Ідейно-естетичні позиції Миколи Федоровича сформувалися в Одесі, де він здобув мистецьку освіту в художньому інституті впродовж 1927-1931 рр. - у театрально-декораційній майстерні професора Мюллера Володимира Миколайовича, людини високоосвіченої з великою ерудицією.

У роки війни робив замальовки з окупаційного життя у селі. У 1945 році його серія робіт про ті часи експонувалася на республіканській виставці в Києві - «Партизани України в боротьбі проти німецько-фашистських загарбників». Творчість художника тісно пов'язана з розвитком та становленням української графічної школи повоєнного часу. Він одразу заявив про себе як зрілий майстер мистецтва книги. Оформлював та ілюстрував книги у видавництвах “Дніпро”, “Радянський письменник”, “Молодь”, а також у журналах “Україна”, “Барвінок”, “Червоний перець”, газеті “Вечірній Київ”.

У своїй творчості Микола Федорович звертався до різних мистецьких жанрів: пейзаж, портрет, натюрморт, виконував змістовні композиції. Захоплюючись історичними пам`ятками та місцями, пов`язаними з героїчним минулим українського народу, художник створив ряд цікавих творів: «Хотинська фортеця», «Кам`янець-Подільська фортеця», «Оновлений храм в Седневі» та ін. Пастелі, акварелі, зроблені з натури, передають найперші враження – замилування чудовою природою, захоплення від зустрічей.

Звертається художник і до перлин українського фольклору. У техніці кольорової ліногравюри він вигравірував у 60-ті роки ряд естампів до українських народних казок, а у 90-х рр. XX ст. пастеллю написав цикл станкових робіт, які передають його захоплення українською народною піснею, побутовою тематикою: «Ой на горі женці жнуть», «Там, де Ятрань круто в`ється”, «Їхав козак на війноньку» та ін. Це своєрідна сповідь поетичного серця художника, адже пісні осявали його душу упродовж довгого життя.

Твори М.Ф. Сліпченка зберігаються у багатьох художніх музеях України та художніх колекціях інших країн. Художник член національної спілки художників України з 1939 року.

Наталія Шевченко, старший науковий співробітник музею