23 липня 2019

ЗАПОБІГАННЯ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ

До Всесвітнього дня боротьби з торгівлею людьми в Бахмацькій районній філії Чернігівського обласного центру зайнятості 5 серпня пройшов семінар для безробітних громадян на тему «Запобігання нелегальній трудовій міграції, торгівлі людьми, експлуатації дитячої праці». 

Мета семінару – підвищити інформованість незайнятого населення щодо протидії торгівлі людьми та сприяння легальній зайнятості.

Цей захід проходив за участю соціальних партнерів – фахівця із соціальної роботи Бахмацького районного центру соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді Юлії Рисенко та спеціаліста сектору сім’ї, молоді та спорту Бахмацької РДА Юлії Кантур.

 
Бахмацька районна філія Чернігівського ОЦЗ

 

 

Торгівля людьми: як себе убезпечити?

Торгівля людьми є глобальним злочинним бізнесом, сучасною формою рабства, що грубо порушує права людини. Ця діяльність є найшвидше зростаючою кримінальною діяльністю у світі.

У Кримінальному кодексі України покарання за торгівлю людьми передбачено статтею 149, яка визначає ці злочинні дії як вербування, переміщення, переховування, передачу або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, з використанням обману, шантажу чи уразливого стану особи.

Існує чимало різноманітних видів експлуатації: усиновлення (удочеріння) у комерційних цілях, використання в порнобізнесі, використання у військових конфліктах, залучення до злочинної діяльності, трансплантація чи насильницьке донорство, примус до заняття проституцією, рабство і ситуації, подібні до рабства, примусова праця, залучення в боргову кабалу.

Кожен п'ятий українець перебуває в зоні ризику і може потрапити в рабство.

Запам’ятайте і розкажіть своїм рідним та друзям про 10 правил безпеки:

1. Не вірте рекламі фірми, яка не відповідає вимогам законодавства України (не вказує повної назви фірми, юридичної адреси, номеру ліцензії та органу ліцензування, що її видав). Торгівці людьми можуть ввести Вас в оману, використовуючи:

  • різноманітні фірми-посередники з працевлаштування за кордоном;
  • туристичні, шлюбні та модельні агенції, служби знайомства;
  • оголошення, рекламу в ЗМІ та інтернеті;
  • незнайомих людей, а часом навіть Ваших родичів, друзів, сусідів, знайомих.
  1. Не ведіть переговори про навчання, працевлаштування чи шлюб наодинці з агентом:
    • запросіть взяти участь у переговорах довірену особу – це може бути Ваш юрист або хтось із Ваших близьких;
    • перевірте, чи має фірма ліцензію на надання відповідних послуг (навчання, працевлаштування за кордоном). Таку інформацію Ви можете отримати в  Державному центрі зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України.
  1.  Зв’яжіться з Посольством країни, куди Ви плануєте подорож та дізнайтесь про правила щодо працевлаштування або навчання  іноземців.
  1. Особисто оформлюйте пакет документів та самі сплачуйте за послуги. Це не дасть можливості торгівцям людьми втягнути Вас у боргову залежність або вчинити злочин стосовно інших осіб за Вашими документами. Не користуйтеся послугами незнайомих осіб, які пропонують Вам допомогу в оформленні виїзних документів, продовженні терміну перебування на території іноземної держави. 

Майте на увазі:

  • термін перебування  у іноземній країні зазначено у візі;
  • туристична чи гостьова віза не дають право на легальне працевлаштування. Це незаконно.
  1. Обов’язково укладайте відповідний контракт, складений зрозумілою для Вас мовою у двох примірниках, один з яких залишається у Вас. 
  1. За жодних обставин нікому не довіряйте документів, що засвідчують Вашу особу.
  1. Обов’язково залиште рідним ксерокопію свого паспорта громадянина України, закордонного паспорта, візи, контракту про навчання чи працевлаштування, свідоцтва про народження, проїзних документів та нещодавно зроблені фотографії, а також номер телефону й адресу, де Ви збираєтеся зупинитися.
  1. Зробіть та тримайте при собі копії національного та закордонного паспортів. Це значно спростить процедуру відновлення документів для повернення в Україну.
  1. Не ставте себе в залежне положення, приймаючи подарунки або позичаючи гроші.
  1. Якщо Ви опинилися у скрутному становищі за межами України, звертайтеся по допомогу до:
    • посольства або Консульства України у країні Вашого перебування, де Вам допоможуть отримати документи, що засвідчують Вашу особу, і повернутися на Батьківщину (Посольства України);
    • національного товариства Червоного Хреста або Червоного Півмісяця, де Вам можуть надати можливість відновити зв’язок з рідними та повідомити їм про своє скрутне становище (Товаристо Червоного Хреста в Україні);
    • міжнародних, громадських, благодійних організацій, де Ви також зможете отримати допомогу та підтримку (Представництва України при міжнародних організаціях).

Заздалегідь підготуйте та тримайте при собі перелік організацій, із зазначенням адреси та номерів телефонів, що працюють у сфері протидії Торгівлі людьми (Міжнародна організація з міграції).

Національна безкоштовна гаряча лінія з питань торгівлі людьми

безкоштовно зі стаціонарного телефону 0-800-505-501

безкоштовно з мобільного 527

Департамент сім'ї, молоді та спорту

Чернігівської обласної державної адміністрації

(0462) 675-443

Відділ боротьби зі злочинами, пов’язанами з торгівлею людьми,

ГУНП України в Чернігівській області

(0462) 619-811

Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

(0462) 612-532


Насильство у сім'ї, як соціальна проблема

Зазвичай люди, які зазнають домашнього насильства, не розуміють, що зіткнулись із ним. У суспільстві існує думка, що насильством слід вважати лише фізичні вияви агресії.

Проте експерти говорять про його наступні різновиди.

Психологічне насильство може проявлятись у тому, що людина принижує та маніпулює вами, зневажає та ігнорує ваші бажання, думки, почуття. До цього виду насилля також відносять переслідування, постійний контроль з боку кривдника, погрози. Якщо вас ігнорують чи дискримінують через ваші переконання, віросповідання, національну, расову належність чи походження, шантажують – все це є одним із проявів психологічного насильства.

Коли вас обмежують у доступі до грошей чи забороняють використовувати ваші кошти так, як ви вважаєте за потрібне, це можна вважати економічним насильством. До нього також слід віднести пошкодження вашого майна, перешкоджання в доступі до їжі, житла, майна, обмеження в можливості працевлаштування чи навчання, змушення до жебрацтва та шантажування.

Якщо вас ґвалтують або примушують до небажаних сексуальних контактів, то це приклад сексуального насильства.

Фізичне насильство проявляється в побиттях, обмеженні вашої свободи, коли вас не випускають із власного дому або, навпаки, не впускають туди. Насильством слід вважати змушення до вживання алкоголю чи наркотиків. Погрози вбити чи навмисно створити ситуацію, яка може загрожувати вашому життю та безпеці, примусове переміщення в межах держави або за кордон, позбавлення їжі, сну чи відпочинку експерти також називають виявами домашнього насильства.

Якщо ви зазнали будь-якого з видів насильства або розумієте, що існує загроза його скоєння, пам’ятайте, що найголовніше правило – НЕ МОВЧАТИ!

Якщо у вас не має можливості розповісти про насильство знайомим, то ви завжди можете звернутися на гарячу лінію:

0 800 500 335 або 116 123 (короткий номер) з будь-якого телефону по всій території України. Лінія є безкоштовною, анонімною та конфіденційною. Тут вам порадять, що робити у вашій конкретній ситуації в конкретний момент. Якщо насильство відбувається безпосередньо в момент дзвінка, вас одразу перемкнуть на поліцію.