back

Україна і Європа - мистецькі паралелі і меридіани

27 травня 2019

25-26 травня в районному Будинку культури відбувся районний фестиваль "Україна і Європа  мистецькі паралелі і меридіани", в якому брали участь 26 сільських клубних закладів із 28, в них аматорських колективів – 81, 407 учасників, в т.ч. дитячих 39 колективів, 200 учасників.Фестиваль проводився з метою подальшого розвитку аматорського мистецтва, відродження та популяризації місцевих народних традицій та обрядів, інтегрування в загальноєвропейську культуру і традиції, підтримки аматорських творчих колективів різних жанрів із запровадженням кращих зразків європейської народної творчості, залученням до них нових учасників сучасного та автентичного культурномистецького спрямування, збагачення та оновлення репертуару на прикладі європейських традицій та обрядів, виховання поваги і терпимості до історичного минулого України та країн європейського союзу.

Програма була насичена різножанровими колективами.

Це:  інструментальний – 6 колективів, із них 3 дитячі,  хореографічний – 10, із них 8 дитячих,  вокальнохоровий та фольклорний – 58 колективів, із них 10 дитячих, драматичний – 7 колективів, із них 1 дитячий, в репертуарі яких були представлені твори, які відображають життя українського народу та народів європейської спільноти, народні пісні, твори сучасних композиторів.
Разом з колективами брали участь 35 солістіввокалістів, 12 з яких – діти, та 17 читців, 10 з яких – діти.

Оглядова рада фестивалю відзначила високий рівень виконавської майстерності, сценічну культуру, різножанровий репертуар, масовість, відповідність програм тематиці, використання місцевого фольклорного матеріалу у виступах колективів клубних закладів сіл: Бахмач І, Красилівка, Піски, Курінь ІІІ, смт Дмитрівка.

З великим піднесенням звучали вірші нашої місцевої поетеси Наталії Петрань у виконанні автора, з новою програмою виступив народний аматорський фольклорнообрядовий ансамбль «Криниці» під керівництвом А.Цибань, зачарував присутніх чоловічий вокальний дует в складі Г.Петраня та О.Лукового, чарівне музичне мистецтво показали ансамбль ложкарів «Веселі козачата» ( керівник В.Нестеренко) та троїсті музики. Красилівські аматори представили тематичну програму, в якій вперше звучали твори їх керівника Т.Олійник. Це вірш «Мічені» у виконанні автора, «Ода Україні» у виконанні народного аматорського хорового колективу. 
Народний аматорський фольклорнообрядовий ансамбль «Берегиня» Пісківського сільського Будинку культури також представив нову програму, в його репертуарі звучала і старовинна народна пісня «Летить галка через балку», з якою колектив виступав на Всеукраїнському фестивалі «Червона калина» в місті Кривий Ріг, а керівник колективу В.Мельник презентувала пісню «Українська гармонь», що прозвучала на високому професійному рівні.

Чарівне виконання старовинної народної пісні представили учасники автентичної групи. Пісенну естафету від своїх мам та бабусь переймали діти, у виконанні яких звучали пісні про мир, про Україну. 

Хореографічне мистецтво представляв танцювальний колектив «Ягідки», любов до свого села, його історії, культури прозвучали в пісні «Про село», яку виконав О.Товкач.

Цікаву тематичну, різножанрову програму показали аматори клубних закладів села Курінь. Гарно підготовлені ведучі, тексти до кожного виступу колективів і окремих виконавців надавали їм піднесення та впевненості на сцені. Вокальний жанр представили ансамбль «Колорит», тріо та квартет, чоловічий дует, солісти, народні пісні звучали у виконанні вже відомого за межами району фольклорного ансамблю ( керівник О.Ільченко), зачарували присутніх виступи: братів баяністів Назара та Дениса Макаренків, троїстих музик ( керівник М.Давиденко), танцювального колективу «Гармонія» ( керівник І.Гурин).

Найбільш масовими та різноманітними по складу учасників серед аматорських колективів були дмитрівчани.

У програмі їх виступу вже добре відомий колектив – дитячий зразковий ансамбль «Веселі ложкарі» ( керівник С.Ковтун), який до свого репертуару включив не тільки різні награвання на теми народних пісень, а й акробатичні етюди. Вперше на районній сцені успішно виступив новостворений ансамбль «Дмитрівчанка» під керівництвом Р.Яснопольської. Хореографічний жанр був широко представлений ансамблем «Феєрія»( керівник Л.Іваненко), який давно вже є претендентом на присвоєння звання дитячий зразковий.

Зачарував своєю грою на гармошці О.Цілина в супроводі дитячого ансамблю ложкарів. Саме цей колектив був учасником Всеукраїнського фестивалю «Чарівна гармонь України».

Належний рівень виконавської майстерності, відповідність тематиці фестивалю, сценічну культуру показали аматорські колективи сіл: Митченки, Стрільники, Фастівці, Пальчики, Зеленівка, Красне, Рубанка, Тиниця, Халимонове, Бахмач ІІ, Перемога, Варварівка, Гайворон.

Гайворонські аматори вразили своєю сценічною культурою, майстерним виконанням. Єдиний в районі хоровий колектив поповнився як новими учасниками, так і репертуаром. 

Зачарувала всіх присутніх хореографічна композиція «Наш прапор». За допомогою сільського голови в Будинок культури придбані нові сценічні сучасні костюми для всіх колективів.

З новими старовинними піснями виступив автентичний ансамбль «Оберіг» Пальчиківського сільського клубу, до якого неодноразово приїздили збирачі фольклору не тільки Чернігівської області.

Чарівні пісні звучали у виконанні фольклорного ансамблю «Золоте перевесло» Зеленівського сільського клубу, солістів: О.Дончак ( Рубанського сільського БК), Д.Курбангельдієва ( Халимонівського СБК), В. Ільченко та В.Соснова ( Фастівецького СК), Д.Бігун (Тиницького СБК), вокального ансамблю «Мальви» Бахмацького сільського клубу ( керівник В.Борщ), вокального дуету в складі Н.Сохань та Л.Чепур (Стрільницького БК), вокального тріо та автентичного ансамблю Красненського СБК ( керівник А.Кислиця). 
Нижче своїх можливостей виступили клубні заклади сіл: Обмачево, Осіч та Голінка.

 Не брали участі у фестивалі клубні заклади сіл: Терешиха Рубанської сільської ради та Веселе Григорівської сільської ради.
Перед початком виступів були організовані виставки робіт народної творчості, які представили клубні заклади сіл: Варварівка, Осіч та Тиниця.

Всі члени оглядової ради, учасники аматорських колективів щиро вдячні за сприяння і підтримку в проведенні районного фестивалю всім сільським головам, керівникам приватних та сільськогосподарських підприємств, які наддали допомогу в організації виступів та забезпеченні транспортом.

Валентина Остапенко, секретар оглядової ради.