back

Монетизація пільг на оплату житлово-комунальних послуг

20 листопада 2019

На виконання вимог Закону України „Про житлово-комунальні послуги" Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 17.04.2019 року № 373 "Деякі питання надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі".  Вказаною Постановою затверджено Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, а також внесено зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України. Порядком визначено механізм надання пільг у грошовій формі, операційні дії щодо виплати пільг у грошовій безготівковій формі та у готівковій формі, окреслено перелік, оплата яких здійснюватиметься у грошовій формі.

Порядком також встановлено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення на підставі даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги та інформації, отриманої від управителів, виконавців комунальних послуг, ОСББ (ЖБК), щомісяця розраховуватимуть суму пільги  виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із Законом, кількості членів сім'ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, та визначених статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування.

 

ВАЖЛИВО! ДО УВАГИ ПІЛЬГОВИКІВ ТА СУБСИДІАНТІВ!

З 1 жовтня 2019 року усі пільги та субсидії монетизовані. Є дві форми монетизації: готівкова (коли кошти перераховуються безпосередньо споживачу і він самостійно оплачує послуги) і безготівкова (коли кошти перераховуються на індивідуальний обліковий запис споживача в Ощадбанку і саме Ощадбанк за відомостями надавачів послуг перераховує у комунальні підприємства на ім'я споживача субсидію та пільгу). Тобто, в обидвох випадках кошти чітко прив'язані до конкретної людини. Лише у разі готівкової  форми особа самостійно сплачує за весь обсяг спожитих послуг (і частку пільги чи субсидії, і частку платежу понад норму), а у разі безготівкової – з її облікового запису в Ощадбанку пільгові та субсидійні кошти перераховує банк, а все, що понад норму – особа доплачує самостійно.

У разі отримання від управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг інформації про наявність простроченої понад місяць (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати послуг(внесків/платежів), сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (у 2019 році – 340 грн.), у заявників, які отримують пільгу або субсидію у готівковій формі, виплата пільги або субсидії з наступного місяця здійснюється у грошовій безготівковій формі.

 

ПРО ЩО СЛІД ПАМ'ЯТАТИ?

  1. У квитанціях на сплату спожитих комунальних послуг більше не буде вказана частка субсидії та пільги. Там відображатиметься фактичний обсяг споживання. Хто отримує готівкову форму субсидії або пільги, оплачує квитанцію у повному розмірі. Хто отримує безготівкову форму допомоги – повинен сплачувати рахунок без субсидійної та пільгової частки. При цьому, якщо ви не вийшли за межі субсидії чи пільги, то рахунок оплачувати не потрібно.
  2.  Для безготівкової форми. Варто знати, що тепер не існує чіткого розподілу субсидійних чи пільгових коштів на конкретну послугу. Наприклад, усю місячну суму виділеної пільги чи субсидії (на світло, воду, тощо), можуть перерахувати за спожитий газ, якщо у цьому буде необхідність. Скажімо, у вас не буде боргу за інші спожиті послуги, але буде борг за газ, тоді його погасять цими коштами.
  3.  Для безготівкової форми. Наголошуємо, що усі зекономлені кошти будуть збережені в облікових записах. Їх ви зможете забрати з 1 червня по 20 грудня 2020 року. Для цього слід буде звернутися із заявою до Ощадбанку і надати реквізити картки, куди ці кошти вам перерахують. Ймовірно, їх зможуть автоматично перерахувати у разі, якщо у вас є рахунок в Ощадбанку.
  4. Для безготівкової форми. Перейти на готівкову форму пільги можна буде наступного року за заявою, яку слід подати до управління соцзахисту до 15 квітня 2020 року.

Враховуючи, що відповідний механізм запроваджується в Україні вперше, через неточності в даних з технічних причин можуть бути випадки не нарахування окремим особам суми пільг за жовтень2019 року. У такому разі рекомендуємо звернутися до органу соціального захисту населення за місцем проживання. Сума пільги у такому випадку за жовтень буде донарахована в наступному місяці.