back

Виставка «Вкрадене дитинство: діти в роки Голодомору 1932-1933 рр.» 

07 лютого 2020

         Нещодавно у КЗ «Бахмацький районний історичний музей ім. М.Г. Яременка» розпочала діяти пересувна інформаційно-просвітницька виставка «Вкрадене дитинство: діти в роки Голодомору 1932-1933 рр.» 

         Діти були найбільш уразливою частиною української національної групи, обраної комуністичним режимом об’єктом злочину Голодомору-геноциду. Батьки усіма силами, часто ціною власного життя,  намагалися захистити їх від голодної смерті.

         Позбавлені упродовж тривалого часу будь-якої їжі, дітлахи, крім нестерпних фізичних тортур, зазнавали моральних страждань.

Вони  не розуміли:  чому мати не хоче їх нагодувати, адже так хочеться їсти, а батько, завжди такий сильний, дозволив активістам вивезти з двору усе їстівне. Малих, як і старих, голод забирав першими.

          Іноді матері, намагаючись зберегти малюків, відвозили їх до міста і залишали на вокзалах, у під`їздах житлових будинків, на ганках лікарень, ясел. Хоча там не завжди був порятунок: сиротинці часто ставали справжніми таборами смерті для них. А влада лише думала про те, як приховати злочин і заховати його жертв.

         За оцінками різних істориків у роки Геноциду голодною смертю померло від 1.5 до 4 млн. дітей. А ті, що виросли і через десятиліття розповіли нащадкам про злочин геноциду, на все життя лишилися у неофіційному в Україні статусі «жертви Голодомору».

         Фотовиставку надано Національним музеєм Голодомору-геноциду, яка діятиме до 28 лютого 2020 року.

 

Наталія ШЕВЧЕНКО, ст. науковий співробітник музею.